Як дізнатися, хто фінансує політичну партію?

У цьому розділі ви дізнаєтеся, як аналізувати фінансові звіти політичних партій – виявляти випадки їх непрозорого фінансування, невідповідності між задекларованими і реальними витратами, простежувати зв’язки з певними олігархами чи бізнес-групами, інтереси яких вони можуть лобіювати. Це допоможе вам оцінити доброчесність певної політсили та визначитися, чи варто підтримувати її на виборах.
Представлена інформація станом на 23 лютого 2022 року

Де шукати дані

Які сервіси допоможуть

«Золото партій» від громадського руху «ЧЕСНО»
Перевірка фізичних осіб в аналітичній системі «Clarity Project»
Сервіс перевірки фізичних осіб в аналітичній системі «YouControl»

Що саме можна перевірити

Порушення обмежень щодо фінансування партій
Статтею 15 Закону «Про політичні партії в Україні» встановлено низку заборон: політсили не можуть отримувати внески від органів державної влади, державних і комунальних підприємств, компаній більшості державних посадовців, іноземних фірм і громадян, переможців державних закупівель тощо.
Політичну партію фінансує певний олігарх чи бізнес-група
Це змушує запідозрити, що вона лобіює інтереси своїх спонсорів.
Політсилу фінансують фіктивні компанії чи громадяни, які насправді не мають на це коштів
Попри те, що фінансування певних політичних сил часто приписують певним олігархам, виявити конкретні докази зазвичай не вдається. Щоб приховати це, партії отримують гроші готівкою, а потім її перераховують на банківський рахунок політсили від імені інших людей чи юридичних осіб.
У звіті відображені не всі витрати політичної партії
Часто це можна виявити, якщо підрахувати приблизну вартість поліграфії, реклами на сітілайтах, у ЗМІ та соцмережах і порівняти її з офіційними витратами у звіті. Якщо вони взагалі відсутні – ймовірно, політичну агітацію фінансували з інших джерел, що заборонено законом.
Із рахунків політичної партії, ймовірно, виводять кошти
Ця проблема притаманна політсилам, які отримали фінансування з державного бюджету (для цього на останніх виборах потрібно набрати не менше 5% голосів). Часом, аналізуючи витрати, можна помітити, що вони перераховують гроші компаніям, пов’язаним із членами партії, чи у великих обсягах закуповують товари або послуги, надання яких складно перевірити (наприклад, канцелярські вироби чи консультаційні послуги).

Куди писати, якщо виявили порушення

Національне агентство з питань запобігання корупції 

Зверніть увагу

На Єдиному державному вебпорталі відкритих даних опубліковані фінансові звіти лише за четвертий квартал 2019 року. Відомості за попередні та наступні періоди доступні лише на сайті НАЗК. Окрім цього, навесні 2020 року у зв’язку з поширенням COVID-19 Верховна Рада звільнила політичні партії від подання звітності на період карантину. Тому дані про фінансування переважної більшості політсил, починаючи від другого кварталу 2020 року, поки що невідомі. Водночас політичні партії подають дані фінансової звітності до контрольних органів – Державної служби статистики та Державної податкової служби. На цей момент дані ДПС є єдиним джерелом інформації про фінансовий стан політичних партій, адже у травні 2021 року ДПС опублікувала фінансову звітність підприємств, установ та організацій, до якої також належить фінансова звітність партій за 2019–2020 роки.
Завантажити повну інструкцію
Як дізнатися, хто фінансує політичну партію?

Інші можливості відкритих даних