Як виявляти корупцію у публічних закупівлях?

У цьому розділі ви дізнаєтеся, як аналізувати публічні закупівлі у системі Prozorro і виявляти порушення та факти корупції. Він буде корисним журналістам, які шукають тему для розслідування, та громадським активістам, щоб контролювати використання бюджетних коштів державними органами. Також ця інформація може знадобитися представникам бізнесу, що планують податися на тендер і хочуть оцінити ризики співпраці із замовником на основі раніше проведених ним торгів.

Де шукати дані

Які сервіси допоможуть

Що саме можна перевірити

Товари або послуги були закуплені за завищеними цінами.
Часом, аналізуючи тендери у системі Prozorro, можна виявити, що певний державний орган купив щось за ціною, значно вищою за середньоринкову.
Замовник прописав дискримінаційні вимоги під певного учасника у тендерній документації чи дискваліфікував його конкурентів із вигаданих причин.
Уважно читаючи тендерну документацію, інколи можна виявити, що замовник вимагає, щоб товар, послуга чи постачальник мали якусь, часом неважливу, особливість.
Замовник спеціально поділив предмет закупівлі, щоб уникнути відкритого тендеру.
Якщо сума закупівлі не перевищує певного порогу (під час дії воєнного стану це – 100 тисяч гривень, а до повномасштабного вторгнення поріг був 50 тисяч гривень), її можна провести без тендеру – самостійно обрати підрядника й опублікувати у системі Prozorro лише повідомлення про укладений договір. Часом недоброчесні замовники спеціально «дроблять» кількість товару чи обсяг робіт, щоб уникнути відкритих торгів і віддати поставку «своїм» компаніям або підприємцям.
Замовник уникає відкритих торгів чи приховує інформацію, зловживаючи винятками на період воєнного стану.
Участь у тендері брали пов’язані між собою компанії чи так звані «спаринг-партнери».
Під час дослідження учасників закупівлі може виявитися, що вона відбулася в умовах фіктивної конкуренції.
У торгах брали участь чи перемогли росіяни або білоруси.
Постанова Кабінету Міністрів №1178 заборонила здійснювати публічні закупівлі у громадян російської федерації та республіки білорусь, їхніх юридичних осіб і українських фірм, бенефіціарами чи власниками 10% яких є ці держави, їхні компанії чи громадяни. Але на практиці деякі державні замовники досі продовжують співпрацювати з бізнесом, пов’язаним із країною-агресором.
На учасника чи переможця тендеру накладені санкції.
Часом компанія чи її засновник можуть бути не просто пов’язаними з рф, а вже навіть перебувати під санкціями за доведені випадки спонсорування війни. Потрапити під санкції можуть не лише росіяни чи білоруси, а й компанії чи громадяни України та інших держав, які співпрацюють з агресором.
Завантажити повну інструкцію
Як виявляти корупцію у публічних закупівлях?

Інші можливості відкритих даних