У цьому розділі ми продовжимо розглядати тему публічних закупівель. А саме – детальніше поговоримо про медичні закупівлі, які саме порушення у них найчастіше трапляються, на що звертати увагу та які дані допоможуть їх виявити.
Більшість ліків від певної хвороби мають у своєму складі одні й ті самі діючі речовини, тому завжди можна підібрати дешевший аналог від іншого виробника. Але досліджуючи медичні закупівлі, можна наштовхнутися на ситуацію, коли медустанова прописала в тендерній документації, що хоче закупити виключно конкретне найменування ліків від певного виробника. Часто ці препарати коштують дорожче за аналоги – тобто бюджетні гроші можуть використовуються неефективно. Приклад такої історії можна побачити у розслідуванні мережі «Dozorro» про закупівлі лікарень Кіровоградської області.
Замовник прописав у тендерній документації дискримінаційні вимоги під певного учасника чи виробника.
Найбільш типові «заточки», які можна зустріти, аналізуючи медичні закупівлі, – бюджетна установа вимагає надати гарантійні листи, щоб ліки мали лише певне фасування, або хоче закупити одним лотом препарати різних виробників, і у такий спосіб на тендер можуть податися виключно компанії-посередники.