Як знайти порушення і ризик-фактори у декларації чиновника?
Декларація про майно та доходи – це документ, що може розповісти про державного посадовця майже все: скільки він заробляє, якої площі його будинок, на яких автівках пересувається і скільки заощаджень тримає у банках або готівці. Завдяки цій інфографіці ви дізнаєтеся, на що потрібно звертати увагу, щоб виявити порушення правил декларування.
Відстеження зв'язків з бізнесом та корупційні провопорушення в «Опендатаботі»
Що саме можна перевірити
Чи вчасно подана декларація
Невчасно подана декларація є адміністративним правопорушенням і приводом звернутися із заявою до поліції. Строк, протягом якого має бути подана декларація, залежить від її різновиду.
Чи не підпадає декларація під повну перевірку НАЗК через те, що хтось із членів сім’ї не надав інформації
Часом спеціально використовується помітка “Член сім’ї не надав інформації”, щоб не декларувати майна чи доходів, законність походження яких викликає сумніви. Тому радимо звертати увагу на розділ 11 декларації.
Чи є конфлікт інтересів
У розділах 7, 8 і 9 зазначають цінні папери, корпоративні права і компанії, бенефіціарами яких є декларант або члени його сім’ї. Порівняти, чи не перетинається економічна діяльність бізнесу із тим, чим займається посадовець, допоможе ЄДР. Також звертайте увагу, чи не працюють члени сім’ї у “пов’язаних” сферах або в одному відомстві, чи хтось із них не підпорядкований близькій особі. Це є порушенням, про яке слід повідомити у НАЗК.
Чи не перевищив посадовець лімітів із подарунків
У деклараціях зазначають подарунки, якщо їхня вартість або сума всіх подарунків, одержаних протягом року від однієї людини, перевищує п'ять прожиткових мінімумів. При цьому посадовцям заборонено отримувати протягом року подарунки, сукупна вартість яких перевищує два прожиткові мінімуми, встановлені для працездатної особи на 1 січня того року, в якому прийнято подарунки; або ж отримувати подарунок, вартість якого перевищує один прожитковий мінімум, встановлений на день прийняття подарунка.
Чи не порушене обмеження щодо сумісництва
Посадовцям заборонено отримувати доходи від підприємницької діяльності та заробітні плати за сумісництвом. Виняток – дохід від викладацької, наукової, творчої діяльності чи медичної, інструкторської та суддівської практики зі спорту. Заборона займатися іншою оплачуваною діяльністю не поширюється на низку посадових осіб.
Куди писати, якщо виявили порушення
Національне агентство з питань запобігання корупції
Національна поліція України
Зверніть увагу
Інформація наведена згідно із законодавством, чинним на 23 грудня 2020 року.