Як шукати корупцію під час будівництва та ремонту доріг?

В одній із попередніх інструкцій ми розповідали про те, як шукати корупцію у публічних закупівлях за допомогою системи «Prozorro». У цьому розділі ми детальніше зупинимося на аналізі тендерів на будівництво та ремонт доріг – як виявляти завищення цін на матеріали та антиконкурентні дії замовника чи учасників.

Де шукати дані

Що саме можна перевірити

Підрядник завищує ціни на будівельні матеріали.
Вартість будівельних матеріалів становить від 60 до 80% ціни будь-якого дорожнього тендеру. Деякі компанії, щоб отримати вищі прибутки, часом вписують у тендерну документацію завищені цифри.
Тендер виграла компанія-лідер ринку внаслідок дискримінаційних вимог з боку замовника.
Наслідком ситуації є те, що лідери, не відчуваючи конкуренції під час торгів, демонструють мінімальні відсотки пониження ставки. Тому за інших умов держава могла б зекономити значно більше публічних коштів.
У тендері беруть участь пов’язані між собою компанії.
У випадку із дорожніми закупівлями зв’язки учасників часто можна виявити, якщо уважно дослідити документи, які вони подали на конкурс: зокрема, у кого вони орендують техніку та кого беруть на субпідряд.

Зверніть увагу

У жовтні 2022 року Кабінет Міністрів видав Постанову №1178, яка врегулювала деякі особливості здійснення публічних закупівель на період воєнного стану та протягом 90 днів після його припинення. Зокрема, вона дозволила купувати без тендеру товари та послуги, якщо в них виникла нагальна потреба й немає часу на проведення відкритих торгів (детальніше читайте у п. 13 Постанови). Тому часом державні замовники можуть купувати послуги ремонту доріг без конкурсу, наприклад, якщо асфальтове покриття постраждало внаслідок обстрілів і потрібно терміново відновити рух.

Також під час воєнного стану і протягом 90 днів після його припинення тендер може відбутися навіть якщо на нього подався лише один учасник (раніше необхідна була участь щонайменше двох).
Завантажити повну інструкцію
Як шукати корупцію під час будівництва та ремонту доріг?

Інші можливості відкритих даних