Як знайти незадеклароване майно чиновника?

У цьому розділі ви знайдете інформацію про декларації чиновників – документи, у яких вони звітують про майно, доходи і видатки – свої та членів сім’ї. Тут ви дізнаєтеся, як виявляти випадки недостовірного декларування, приховування майна через родичів та ймовірні ознаки незаконного збагачення та легалізації корупційних доходів. Більше про можливості аналізу декларацій читайте тут.
Представлена інформація станом на 23 лютого 2022 року

Де шукати дані

Які сервіси допоможуть

«Декларації» від Bihus.Info
«Ring» від Bihus.Info
Сервіс перевірки фізичних осіб в аналітичній системі «YouControl»
Перевірка фізичних осіб в аналітичній системі «Clarity Project»
Відстеження зв'язків з бізнесом та корупційні провопорушення в «Опендатаботі»

Що саме можна перевірити

Чи статки посадовця чи його сім’ї відповідають їхнім офіційним доходам
Підозрілі декларації чиновників можна умовно поділити на два види. Перший – коли у них вказана доволі значна кількість дорогого майна та грошових заощаджень, які не відповідають офіційному заробітку. Другий різновид підозрілих декларацій – у яких не вказано майже нічого.
Чи задекларував чиновник усе майно й активи
Інколи, перевіряючи декларанта та членів його сім’ї за відкритими реєстрами, можна виявити випадки, коли він/вона не відобразили у документі певної нерухомості, автівки, бізнесу чи грошових активів.
Чиновник придбав майно за заниженими цінами
У деклараціях можна натрапити на нерухомість або транспортні засоби, нібито куплені за цінами, значно нижчими ринкових, що є ризик-фактором. Якщо ж майно дійсно було куплене за значно заниженою ціною, це може вважатися порушенням обмеження щодо отримання подарунків.
У декларації є ознаки легалізації корупційних коштів
Часом у документах можна натрапити на доволі дивні види доходів, ймовірність отримання яких у реальному житті вкрай низька, – наприклад, великі виграші у лотерею. Обов’язково звертайте увагу на такі ризик-фактори, адже це може бути ознакою відмивання грошей.
Близькі до посадовця особи володіють статками, які не відповідають їхнім офіційним доходам
Посадовцям заборонено отримувати доходи від підприємницької діяльності та заробітні плати за сумісництвом. Виняток – дохід від викладацької, наукової, творчої діяльності чи медичної, інструкторської та суддівськоЗаписувати майно на родичів, яких не потрібно вказувати у декларації, – це один із найбільш розповсюджених способів приховування корупційних статків недоброчесними чиновниками.ї практики зі спорту. Заборона займатися іншою оплачуваною діяльністю не поширюється на низку посадових осіб.

Куди писати, якщо виявили порушення

Національне агентство з питань запобігання корупції 
Національна поліція України

Зверніть увагу

Інформація у розділі наведена згідно з законодавством, чинним на 23 грудня 2020 року. Оскільки у нього могли бути внесені зміни, радимо переходити за вказаними посиланнями і перевіряти актуальність.
Отримати відомості про декларації за поточний рік можна лише за допомогою відкритого АРІ реєстру. 
Ймовірні тезки. Порівнюйте інформацію у розділі про членів сім’ї – чи дійсно йдеться про одних і тих самих людей.
Завантажити повну інструкцію
Як знайти незадеклароване майно чиновника?

Інші можливості відкритих даних