Як дізнатися, які ліки можна отримати безоплатно в лікарнях, і де знайти аптеки-учасниці програми «Доступні ліки»?

У цьому розділі ви дізнаєтеся про відкриті дані у сфері охорони здоров’я. Вони допоможуть отримати інформацію, які ліки ви можете отримати безоплатно чи з незначною доплатою, що гарантовані державою у межах програми «Доступні ліки», перевірити їх наявність у лікарнях і знайти аптеки, що відпускають лікарські засоби за програмою «Доступні ліки».

Де шукати дані

Які сервіси допоможуть

Карта аптек, що беруть участь у програмі «Доступні ліки», від агенції журналістики даних Texty.org.ua
Чат-бот «Спитай Гриця» у Telegram та Viber

Що саме можна перевірити

Дізнатися, які ліки можна отримати безоплатно під час госпіталізації, і перевірити їх наявність у медичному закладі.
Якщо ви перебуваєте на стаціонарному лікуванні, то медичний заклад повинен безоплатно надавати вам препарати, внесені до Національного переліку основних лікарських засобів. Але можуть траплятися випадки, коли лікарі або приховують від пацієнтів це право, або говорять, що потрібних ліків немає в наявності, і пацієнтам доводиться купувати ліки самостійно. За допомогою відкритих даних ви можете захистити свої права, перевіривши, які саме препарати гарантовані державою і чи є вони в медичному закладі. Щоб дізнатися, чи є в лікарні препарати, що мають бути надані безкоштовно, можна скористатися модулем аналітики від ДП «Медичні закупівлі» чи сервісом «Є ЛІКИ». Дані останнього доступні для використання через АРІ.
Перевірити, чи має препарат аналоги із такими самим складом.
Часом недоброчесні лікарі спеціально виписують аналоги гарантованих державою ліків, назви яких відсутні у Національному переліку основних лікарських засобів, у такий спосіб порушуючи права пацієнтів. Більш того, аналоги часто коштують значно дорожче. За допомогою Державного реєстру лікарських засобів ви можете перевірити, чи є інші препарати з таким самим складом. Може виявитися, що якийсь із них вам мають надати безоплатно.
Дізнатися, які препарати можна отримати за програмою «Доступні ліки», і знайти аптеку, де їх відпускають.
Якщо ви чи ваші рідні хворієте на серцево-судинні недуги, бронхіальну астму чи діабет ІІ типу, то можете отримати необхідні препарати безкоштовно за програмою реімбурсації. Відкриті дані допоможуть дізнатися, які саме ліки підпадають під цю програму, які з них повністю безоплатні, за що та скільки доведеться доплатити. А також – знайти найближчі аптеки, де можна отримати «доступні ліки» за рецептом.

Зверніть увагу

Після початку повномасштабного вторгнення рф Національна служба здоров’я України призупинила оновлення наборів даних на Єдиному державному вебпорталі відкритих даних. Міністерство охорони здоров’я України не робить цього ще від жовтня 2021 року.
Тому актуальний список ліків, вартість яких підлягає відшкодуванню, можна знайти лише в чинній редакції відповідного Наказу МОЗ №366, а інформація про аптеки, які беруть участь у програмі реімбурсації, поки що недоступна.
Завантажити повну інструкцію
Як дізнатися, які ліки можна отримати безоплатно в лікарнях, і де знайти аптеки-учасниці програми «Доступні ліки»

Інші можливості відкритих даних